יצירה לילדים בעולם הדיגיטלי משלבת שני תחומים חשובים מאד עבור ילדינו –רכישת מיומנויות מחשב יחד עם פיתוח מיומנויות מוטוריות. הפסיכולוגיה טוענת כי חשוב להתאים את התפתחות הילד למציאות בה הוא גדל. אז מה נעשה עם המחשבים?

יצירה לילדים בעולם הדיגיטלי, האם זה אפשרי?

כחלק מהעולם הדיגיטלי המתפתח, צומחים דורות חדשים של ילדים. הפסיכולוגיה טוענת כי בכל מקום בו נגדל את ילדנו, לצד מחשבים או בלעדיהם, הם זקוקים לאותם שלבי התפתחות, שבלעדיהם, התבגרותם לא תהיה מלאה. ילדים צריכים לקבל חום ואהבה, קירבה וחברות, נוכחות הורית וסמכות, הגדרת גבולות, מגע, מרחב זחילה, הזדמנות לתרגל את חוש המישוש, להיות פעילים גופנית, לקבל תזונה טובה, ומשחק פעיל. ילדים צריכים לתרגל שליטה מוטורית של ידיים, רגליים והאצבעות, צריכים לתרגל את שפת הדיבור שלהם, ועוד. כל אלה לעולם לא יהיו משהו שמכשיר, רובוט, משחק, או תוכנה יחליפו.

יצירה לילדים בעולם הדיגיטלי

הכנת הדור הזה לקראת החיים בעולם הדיגיטלי המתפתח

המחשב הוא כלי הכרחי וזמין בתחום העיצוב. כבר שני עשורים, משתמש השוק התעשייתי והפרסומי במחשב ככלי שימושי. במהלך תקופה זו, חלה התפתחות אדירה, בחומרה של מסכים, כרטיסי מסך ומחשבים. התפתחות זו אפשרה תצוגה גרפית איכותית. התפתחות החומרה אפשרה פיתוח תכנות גרפיות, לא רק עבור שוק הפרסום והדפוס אלא גם לתחומי האומנות, והיצירה. אומנים וציירים החלו להשתמש בכלים אלה בביצוע עבודות אומנות ויצירה מגוונים. העולם הדיגיטלי הביא עמו מושגים חדשים באומנות,- "אומנות דיגיטלית", "פיקסל ארט" "אומנות חזותית", "תרבות דיגיטלית" "צילום דיגיטלי", "אפקטים", "דפוס דיגיטלי".

הכלים החדשים יצרו טווח חדש ושונה של עיבודי תמונה, שימוש באפקטים בצילום, ואפשרויות אין סופיות בביטוי דו ממדי ותלת ממדי של רעיונות.
גם המודעות הקלסיות שהודפסו בעיתון או על לוח מודעות, השתנו בצורה משמעותית. לא תמיד אנחנו מבחינים בשינויים כאשר הם מתרחשים, אך במבט קצר לאחור, ניתן לראות את התהליך, של התפתחות העיתונים הצבעוניים, מודעות הענק הצבעוניות, ולאחרונה, המעבר ההדרגתי לפרסום הדיגיטלי.

העולם כולו משנה את דפוסי הפרסום והדפוס לדפוסים דיגיטליים. בתחום המוסיקה, התפתחו כלי נגינה דיגיטליים, תוכנות עריכת מוסיקה דיגיטליים, הקלטות דיגיטליות, גם של כלי נגינה קלסיים. האנימציה הקלסית פינתה מקום לאנימציה דיגיטלית וגם עולם הקולנוע מנוהל כולו ע"י תוכנות עריכה ממוחשבות. ולא נזכיר כאן את המעבר הדיגיטלי בכל תחומי החיים האחרים, הרפואה, הצבא, מאגרי מידע, ניהול אחסון, חשבונאות ועוד ועוד.
אין ספק שמרכיבים דיגיטליים הם חלק חשוב מאד בעידן הזה ובוודאי חשוב מאד עבור הדור של ילדינו, אבל איך זה מתקשר עם יצירה לילדים בעולם דיגיטלי ?

התפתחות יצירה לילדים בעולם הדיגיטלי

לפני כעשרים שנה החלו להתפתח תוכנות מחשב עבור ילדים. המסכים אז היו בעלי שניים או ארבע צבעים, והתחום המוביל לפיתוח תכנות היה פיתוח מיומנויות למידה. המושג שהוביל בשנים הראשונות וקיים עד היום הוא פיתוח לומדות – תוכנה מלמדת. רק במקביל להתפתחות החומרה של מסכים, כרטיסי מסך והתחזקות המחשבים בכלל, החלו להיווצר תכנות יצירה לילדים. תכנות יצירה לילדים עשירות ומגוונות החלו להתפתח ולהימכר כבר בתחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת.

יצירה לילדים בעולם הדיגיטלי – יצירה משולבת מחשב

יצירה לילדים משולבת מחשב משלבת שני תחומים חשובים מאד עבור ילדינו –רכישת מיומנויות מחשב יחד עם פיתוח מיומנויות מוטוריות. תוך כדי פעולת היצירה המשולבת נחשפים הילדים לטווח רחב של התמודדות המאפשרת התפתחות מיומנויות רבות.

מה לעשות כדי להתחיל לבצע עבודות יצירה לילדים בעולם הדיגיטלי

כדי לבצע בבית פרויקטים משולבי מחשב כדאי לעשות פעולות הכנה, לא מסובכות. כדאי לאסוף חומרים למחזור, לרכוש חומרי יצירה לביצוע הפרויקטים, ולרכוש תוכנה אחת של יצירה לילדים. (חשוב לציין שניתן לבצע את כל הפרויקטים ללא תוכנה כזאת, אך תכנות יצירה לילדים יכולות להעשיר מאד את האפשרויות ולהעניק שעות רבות של הנאה שביצירה)

דברים שניתן למחזר – וכדאי לאסוף

דיסקים תקולים
מגנטים למקרר הנשלחים לנו כפרסומות
ניירות שהודפסו בטעות
שקפים ישנים שלא נועדו להדפסה במחשב
אטבי כביסה ישנים
מקלות ארטיק
פקקים של בקבוקים
מחזיקי מפתחות ישנים
קופסאות פלסטיק של דיסקים לצריבה
חרוזים וחוטים מכל הסוגים
דברים שכדאי לרכוש
דפי מדבקה לדיסקים
דפי מדבקה חלקים לכל מטרה
דבקים מסוגים שונים
צבעים מסוגים שונים על פי העדפה
מדפסת צבעונית
מספריים
בריסטולים צבעוניים מסוגים שונים
נייר טפט דביק
כרטיסים צבעוניים מפלסטיק
תוכנות יצירה לילדים מומלצות מאד שזכו בפרסים והמשכיות של שנים רבות
KidPix
Flaying Colors
Disney Magic Artist Deluxe

יצירה מהנה